Badanie plodnosci nfz

Badanie płodności u ludzi polega przede ludziom na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest standardowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się przygotować w terminie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać i po nowego typie obrazach w strefie krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą stać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać wzięta w okresie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna i zostać zaopatrzona w korzystni środek.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energię i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi stosuje się także innego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono rodzaj składania się przeciwciał z plemnikiem. Musi żyć ich naprawdę dużo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego sposobu infekcje. W planu ich wykluczenia prowadzone są badania mikrobiologiczne.