Co warto wiedziec o mikroskopach laboratoryjnych

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przyczyniło się do rozwoju nauki. To niewielkie urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, które są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem oraz przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, które są niemożliwe do dostrzeżenia bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu. To właśnie dzięki swoim właściwościom optycznym, mikroskopy przyczyniły się do rozwoju badań nad mikroświatem i jego głębią.

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen oraz jego ojciec Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Opracowane przez nich urządzenia wykorzystywały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze względu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z entuzjazmem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który zajął się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął produkcję tych urządzeń w XVII wieku. To właśnie dzięki pracy tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z biegiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które stosowane są zwłaszcza w świetle przechodzącym w polu jasnym. Stanowią doskonałe wyposażenie zarówno w laboratoriach naukowych, jak również w laboratoriach medycznych. Wiele modeli tych urządzeń pozwala użytkownikowi na zastosowaniu wielu technik obserwacji, co jest niezbędne podczas pracy badawczej. Ich optyka pozwala na przeprowadzenie niezwykle dokładnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy pozwalają nie tylko na swoją rozbudowę w przyszłości, jak również na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych urządzeń gwarantują ich wieloletnią trwałość.