Jak dziala pakowanie prozniowe

Pakowanie próżniowe daje dużą przewagę nad tradycyjnymi metodami pakowania i przechowywania. Produkty zapakowane w ten sposób dłużej utrzymują świeżość oraz są łatwiejsze w transporcie na dłuższe odległości.

http://pakowarki.pl/kategoria-produktu/pakowarki-prozniowe-multivac/Pakowarki próżniowe MULTIVAC C100 C200 C300 C500 P100 P200 i inne


Działają one na zasadzie odsysania powietrza z opakowania foliowego, które jest jednocześnie zgrzewane i szczelnie zamknięte.
Podstawowe części każdej nawet podstawowej pakowarki to pompa odsysająca powietrze oraz listwa zgrzewająca.
Wyróżniamy dwa typy pakowarek:
– pakowarka komorowa – gdzie cały produkt w opakowaniu jest umieszczany we wnętrzu specjalnej komory.
Powietrze jest odsysane z całego wnętrza komory. Jest to najbardziej popularna konstrukcja. Po zakończeniu procesu zwykle komora otwiera się samoczynnie. Ten typ urządzenia pozawala na dużą powtarzalność procesu i elastyczność w doborze parametrów próżni i siły zgrzewania.
Rozmiary urządzeń wahają się od małych umożliwiających pakowanie jednego produktu na raz do bardzo dużych wymagających specjalnych kół pomagających w przemieszczeniu sprzętu.
– pakowarka listwowa – charakteryzuję się zewnętrznym typem ssania.
Zwykle jest ona niedużych rozmiarów. Produkty znajdują się na zewnątrz urządzenia a do środka jest wkładany jedynie koniec worka. Odsysanie więc odbywa się na zewnątrz komory. Dla tego typu urządzania wymagane są specjalny typ worków przyśpieszające cały proces pakowania próżniowego.

Pytanie zasadnicze jest, który rodzaj wybrać?
Pakowarka listwowa zapewnia lepszą mobilność. Jest ona też na pewno tańsza niż jej komorowy odpowiednik. Pakowarka listwowa umożliwia obróbkę produktów o niestandardowych kształtach i gabarytach.
Za pakowarką komorową przemawiają natomiast niższe koszty materiałów eksploatacyjnych, głównie worków. Powtarzalność procesu pakowania i związana z tym większa ilość pakowanych produktów na dzień.
Dla zastosowań amatorskich czy w małej gastronomi wystarczy mała bezkomorowa pakowarka.
Dla zastosowań komercyjnych w dużych sklepach czy zakładach produkcyjnych lepszym rozwiązaniem będzie wybór pakowarki komorowej.
Przyśpiesza to proces pakowania i w dłuższym horyzoncie czasowym pozwala na zaoszczędzenie kosztów worków.
Na Polskim rynku jest wielu producentów pakowarek.
Tepro to firma produkująca pakowarki próżniowe, będąca na rynku już 50 lat!


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl