Jak rozpoczac prace z kasa fiskalna

Prowadzenie własnego biznesu z reguły wiąże się z posiadaniem kasy fiskalnej. Jednak sam jej zakup nie wystarczy. Zanim zaczniemy używać kasę czy drukarkę fiskalną trzeba ten fakt zgłosić do odpowiedniego urzędu czy też wykonać fiskalizację kasy. Co jeszcze trzeba zrobić aby kasa fiskalna działała legalnie?


Zanim przedsiębiorca zacznie używać swojej kasy fiskalnej musi zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym. W takiej informacji trzeba podać ile kas zamierza użyć w swoim przedsiębiorstwie oraz dokładny adres zakładu, w którym owe kasy mają być używane.
Kolejnym krokiem jest fiskalizacja kasy fiskalnej. Termin ten oznacza proces zsynchronizowania pracy modułu fiskalnego oraz pamięci kasy fiskalnej. Bardzo ważne jest to żeby przy tej jednorazowej czynności obecny był również serwisant czyli ktoś, kto jest pracownikiem serwisu u producenta lub importera kas fiskalnych. To właśnie ten serwisant będzie później pomagał przedsiębiorcy w razie jakichkolwiek problemów z działaniem kasy lub też podczas przeglądów technicznych.
Następnie, w przeciągu siedmiu dni, przedsiębiorca kolejny raz musi zgłosić się do Urzędu Skarbowego i złożyć dokument o nazwie „Zgłoszenie kasy przez podatnika”. Wtedy kasa fiskalna zyskuje swój uniwersalny numer ewidencyjny, który koniecznie musi być umieszczony na obudowie kasy. Jeżeli wszystkie powyższe obowiązki zostaną spełnione w terminie, przedsiębiorca nie tylko nie musi obawiać się kłopotów ze strony urzędu, ale także może postarać się o ulgę na kasę fiskalną i tym samym odzyskać część środków zainwestowanych w jej zakup.
Kiedy już zacznie się prowadzenie działalności z użyciem kasy fiskalnej priorytetem stanie się dla niego drukowanie paragonów. Są to dowody każdego zakupu, na którym znajdują się między innymi kupione produkty czy usługi oraz ich wartości. Znajduje się na nim również logo i indywidualny numer kasy. Wypełnione rolki paragonowe przedsiębiorca musi przechowywać przez pięć lat.
Nie można również zapominać o bardzo ważnej rzeczy jaką jest przegląd techniczny. Zleca się to serwisantowi, który sprawdza czy nasza kasa działa poprawnie, stan płyty głównej, moduł fiskalny, a także to czy nasza kasa wykonuje poprawnie inne istotne w jej pracy czynności. Taki przegląd wypisywany jest do książeczki serwisowej danej kasy fiskalnej i należy przeprowadzać go przynajmniej raz na dwa lata.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl