Oswietlenie awaryjne jak zrobic

Systemy oświetlenia awaryjnego mają dużo praktyczną osobę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich istnienie. W czasie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na różne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez określony godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie lecz w sektorze lecz również w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma niestety pewne wady, jakimi jest używanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system możliwy do wdrażania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło wykonywać wiele godzin, ale działalność będzie silna też oddać do kolejnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.