Stosunki miedzynarodowe sprawdzian wos

Kontakty międzynarodowe są niezwykle znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po paru miesiącach, jak wtedy bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na następny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się większe i popularniejsze, i co za tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można pobrać się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura także indywidualne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i mocna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgodzie Europejskiej i wszelki jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która chce otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie drogie są w tym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.