Wyglad i zawartosc paragonu fiskalnego

Z paragonami fiskalnymi każdy ma styczność codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia. Zazwyczaj sprawdzana jest tylko zawartość czy wszystko co się na nim znajduje kupiono bądź czy kwota zgadza się z tą, którą daliśmy sprzedawcy.

Wygląd paragonu z kasy fiskalnej jest zazwyczaj bardzo podobny do siebie. W większości przypadków paragony są w kształcie prostokątów o różnych wymiarach. Na paragonach muszą znaleźć się obowiązkowe informacje, w poprawnej kolejności. Określone są one w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r.

Każdy paragon musi zawierać nazwę przedsiębiorstwa przez które został wydany, a także jego adres. W przypadku gdy jest to placówka, która przynależy większej, dodawany jest adres głównej placówki. Następnie pod tymi informacjami umieszczany jest numer NIP, a także data składająca się z aktualnego dnia, miesiąca i roku. Obok umieszczony jest także numer wydruku. Poniżej jest informacja, że jest to paragon fiskalny oraz spis zakupionych przedmiotów bądź usług. Obok produktów znajduje się ich ilość oraz cena jednostkowa. Na koniec oczywiście sumaryczny koszt za dany artykuł. Pod towarami znajduje się szczegółowy określony podatek. Ile wynosi i jakiej kwoty dotyczy, gdyż produkty sklepowe są objęte różnym podatkiem. Następnie umieszczona jest sumaryczna kwota, którą klient musi uiścić za artykuły. Paragon z kasy fiskalnej zawiera także numer klienta na danej kasie w tym dniu oraz numer kasy. Obok tej informacji jest także godzina zakupów składająca się z godzin i minut. Centralnie pod tymi informacjami umieszczone jest logo fiskalne oraz numer kasy fiskalnej. Poniżej tego znajduję się już tylko rodzaj płatności określający czy za zakupy zapłacono kartą płatniczą czy gotówką, powtórzenie całkowitej kwoty za towary oraz numer transakcji. Co ciekawe, w przypadku paragonów fiskalnych określony jest także minimalny rozmiar czcionki oraz minimalną ilość znaków w linii.

W momencie gdy na jakiś towar jest rabat, umieszczany jest on od razu pod artykułem wraz z ujemną kwotą. Niektóre sklepu na odwrocie paragonów drukują swoje logo, promocję bądź inne informacje o sklepie zachęcające klientów.
W sklepach paragony drukowane są w dwóch egzemplarzach. Jeden, oryginał, jest przekazywany klientowi, zaś kopia zachowywana jest dla Urzędu Skarbowego. W przypadku nowszych urządzeń jak drukarki fiskalne posnet kopia wydruku zachowywana jest w formie elektronicznej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl