Zabezpieczenie maszyn przed wybuchem

Od początku istnienia przemysłu ludzie borykali się z wieloma problemami związanymi z awaryjnością wykorzystywanych przy produkcji maszyn. Problemy były liczne i nie ma się czemu dziwić, bo i wiedza zarówno na temat automatyki jak i fizyki w ogóle nie była jeszcze na odpowiednio wysokim poziomie. Wraz z rozwojem tych dziedzin starano się również zapobiegać awariom maszyn wykorzystywanych w przemyśle i można powiedzieć, że działania te były dość intensywne.

Jak łatwo można sobie bowiem wyobrazić zniszczenie maszyny i konieczność jej naprawy rodziła ogromne koszty wynikające z wartości samego urządzenia oraz z wymuszonego czasu postoju, czyli braku produkcji. Dochodziły do tego jeszcze względy bezpieczeństwa pracowników, którymi wbrew obiegowym opiniom o krwiożerczym kapitalizmie w początkach ery industrialnej, jednak się trochę przejmowano.
Do najpoważniejszych i najkosztowniejszych awarii jakie mogły mieć miejsce w zakładzie produkcyjnym można bez wątpienia zaliczyć eksplozję instalacji. Takie zdarzenie nie tylko (często niemal doszczętnie) niszczyło otoczenie, ale również stanowiło bardzo poważne zagrożenie dla życia pracujących tam ludzi. Znamy przecież z historii (niestety także i najnowszej) przypadki wybuchu maszyn przy pracy, które miały wielokrotnie tragiczne skutki. W tej sytuacji nie dziwi wcale energia włożona przez inżynierów w opracowanie zabezpieczeń mających chronić przed eksplozją lub przynajmniej maksymalnie minimalizować jej skutki. Efektem ich pracy jest opracowanie systemu explosion suppression systems, czyli systemu tłumienia wybuchu. Jest to specjalna instalacja, która ma za zadanie zapobiec wystąpieniu wybuchu. Urządzenia te mogą być bardzo różnorodne w zależności od maszyn, przy których mają być zainstalowane, jednak z grubsza można je opisać jako zespół czujników i środków tłumienia wybuchów połączonych w jeden sprawny mechanizm. Zasada działania jest mniej więcej taka, że właściwe (dobierane do rodzaju zagrożenia) czujniki wykrywają stan alarmowy i uwalniają środek tłumienia wybuchu (gaśniczy), co skutecznie mu eksplozji zapobiega.