Zaburzenia osobowosci f61

O zaburzeniach i chorobach psychicznych wymienia się w Polsce coraz częściej. Problemy związane z psychiką przestają być wstydliwym tematem, ponieważ co roku boryka się z nimi bardzo ludzi. Razem z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się jednym z największych kłopotów zdrowotnych, które organizują w populacji europejskiej.

Czy boimy się kłopotów z psychiką? W rankingu chorób, które dają u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne odnalazłyśmy się na 4. miejscu, już po nowotworach, chorobach serca oraz AIDS. Warto zawsze mieć, że choroby psychiczne można opanować dzięki dobremu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii opublikowanej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z mniejszymi bądź większymi zaburzeniami psychicznymi. Należą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej włącza się je jak schizofrenia), depresje o wysokim natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a także fobie. Wśród zaburzeń psychicznych spotykają się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia powiązane z wielkim stresem,a nawet otępienie.

Jak należy zgłosić się do psychiatry? Impulsem do wizyty jest przede wszystkim etap emocjonalny, który zajmuje szczególny niepokój dotkniętej nim role, jak jeszcze zaniepokojenie najbliższych. Nasz doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co pozwala na pewną terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie daje pozytywniejsze skutki.